Dobranie właściwej długości strzemion

Strzemię

Największy wpływ na to jak sprawnie radzimy sobie z jazdą konną ma nasz poziom doświadczenia oraz jakość sprzętu jeździeckiego. Przeważnie sporą uwagę przykładamy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym zazwyczaj jak istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie, a także regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Spore znaczenie dla właściwego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma nasz dosiad. Jego staranność zależy niewątpliwie od naszych zdolności jak i odpowiedniego dostosowania długości strzemion. Długość strzemion ma również duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto więc lepiej zapoznać się z kwestią regulowania naszych strzemion.

Długość strzemion zależy nie tylko od długości nogi jeźdźca, ale również od uprawianej dyscypliny jeździeckiej i warunków jazdy.

Regulowanie długości strzemion zaczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do wierzchowca i ustawiamy się przodem do jego boku. Długość puśliska powinna odpowiadać mierze skierowanej do zamka ręki. Następny element wyznaczania długości strzemion przeprowadzany jest z grzbietu konia. W tym celu będąc w siodle wyciągamy nogi ze strzemion i opuszczamy je luźno po bokach wierzchowca. Poprawnie wyregulowane strzemiona muszą dosięgać nam do kostki.

Tym sposobem mamy ustawioną długość bazową strzemion, która jest punktem wyjścia do ustawiania strzemion pod dany styl jazdy bądź konkurencję, którą wykonujemy.

Jeśli będziemy ćwiczyć ujeżdżanie nasze strzemiona muszą być dłuższe o parę centymetrów. Do skoków powinniśmy zmniejszyć długość trochę w stosunku do ustawienia standardowego. Ścigając się strzemiona są zazwyczaj mocno skrócone.

Należy też zaznaczyć, że strzemiona muszą być takiej samej długości. Ale w wyjątkowych okolicznościach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica pomiędzy długością prawego i lewego strzemienia.

Należy stałe sprawdzać stan puślisk, ponieważ ich zerwanie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Również w czasie wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej naciągać od prawego, dlatego też raz na jakiś czas powinniśmy zmienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Pamiętajmy o tym, aby zawsze odpowiednio ustawić długość strzemion, unikniemy przez to zrobienia dużej liczby błędów, a jazda na koniu będzie dla nas dużo przyjemniejsza.