Jak dbać o konia?

Kobieta pielęgnująca konia

Konie wbrew panującej opinii są zwierzętami bardzo wrażliwymi. Należy wiec zwracać szczególną uwagę do ich pielęgnacji. Najważniejszą kwestią jest profilaktyka zdrowotna. Należy dążyć do umocnienia systemu immunologicznego wierzchowca. Realizowane jest to poprzez regularne odrobaczanie, szczepienia, podawanie witamin, stosowanie różnych akcesoriów pielęgnacyjnych i okresowe przeglądy weterynaryjne, które umożliwią szybkie wykrycie rozpoczynających się problemów ze zdrowiem. Zaleca się często sprawdzać stan uzębienia zwierzęcia gdyż od jego dobrej kondycji zależy niezakłócone funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednakże wiele koni jest karmionych niewłaściwą paszą, która może powodować uszkodzenia szkliwa i nieprawidłowego ścierania zębów. Z tego powodu nabywając karmę warto poszukiwać jej jedynie w renomowanych i dużych sklepach jeździeckich , w których możemy otrzymać darmową poradę odnośnie prawidłowego doboru. Będziemy wtedy pewni, iż pasza ta stworzona jest jedynie ze zdrowych i bezpiecznych składników. Nie wolno przeciążać zbytnio konia a wysiłek, którym będzie poddawany powinien być dostosowany do jego wieku oraz uwarunkowań fizycznych. Wierzchowiec nie może być poddawany długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu, gdyż bardzo źle oddziałuje to na jego kondycję. Doprowadza się do mikrouszkodzeń mięśni a w efekcie nieproporcjonalnego przerostu muskulatury, a również osłabia się mięsień sercowy. Również wielki wpływ na stan zdrowia konia ma wybór właściwych akcesoriów jeździeckich. Te źle dobrane mogą spowodować krzywdę koniowi np. źle dopasowane siodło może ocierać i uwierać wrażliwą skórę konia, doprowadzać do zaniku mięśni poprzez zmniejszenie ruchomości stawów i sprawiać mu ból. Jeśli chodzi o wybór siodła to w celu zapobieżenia takim przypadkom trzeba skorzystać z tzw. usługi saddle fittingu podczas jego zakupu. Bezwzględnie trzeba pilnować terminu szczepień. Do podstawowych szczepionek włącza się szczepienie na tężec, grypę, oraz wściekliznę. Wierzchowiec powinien być regularnie odrobaczany, gdyż często dochodzi do zakażeń układu pokarmowego. Układ pokarmowy jest u konia jednym z najczulszych jego miejsc,  niewłaściwe funkcjonowanie odbija się na ogólnej kondycji wierzchowca. Poza wymienionymi kwestiami szczególnej pielęgnacji wymaga końska sierść oraz jego skóra. Należy je czesać i porządnie czyścić. Konia można myć jedynie w ciepłe dni by zminimalizować ryzyko przeziębienia. Nigdy nie można myć konia od razu po wysiłku fizycznym. Musi on mieć czas aby ochłonąć. Po wyschnięciu konia trzeba wyszczotkować i zadbać o jego kopyta poprzez ich prawidłowe wyczyszczenie i nawilżenie.

Jeśli będziemy dobrze dbali o naszego wierzchowca i stosowali się do powyższych zasad pozwoli nam to na pozbycie się wielu zmartwień i kosztów związanych z kuracją naszego wierzchowca. Pamiętajmy, że zaniedbane zwierzę może zapaść na nieodwracalne choroby.