Sposoby poruszania się wierzchowca

Trening kłusa

Sposób w jaki porusza się koń zwany jest chodem. Każdy początkujący jeździec powinien zaznajomić się z poszczególnymi chodami konia. Właściwe rozróżnianie chodów jest podstawą w nauce jazdy konnej. Jeździec musi nauczyć się jak oddziaływać skutecznie pomocami jeździeckimi i jak postępować w siodle podczas każdego chodu. Właściwe wykonywanie chodów wymaga również od jeźdźca oraz wierzchowca świetnej komunikacji zbudowanej na odpowiednim treningu.

Fundamentalnym chodem, od którego zaczynamy naukę jazdy jest stęp. Jest on najwolniejszym chodem konia. Złożony z czterech taktów. Początkowo stawiana jest noga tylna kolejno przednia po jednej stronie. Następnie w ruch idzie w jednakowej kolejności druga para nóg po drugiej stronie. Rozróżnić możemy stęp pośredni, zebrany, swobodny a także wyciągnięty.
Stęp pośredni jest chodem wolnym gdzie koń stąpa energicznie. Tylne kończyny trochę przekraczają ślady przednich kopyt. Jeżdżący posiada doskonały kontakt z koniem na wodzy. W stępie zebranym wierzchowiec stawia krótsze kroki przy wyraźnym zgięciu stawów. Kontakt na wodzach jest trochę lżejszy. Stęp swobodny jest chodem dającym wierzchowcowi dużą swobodę. Wodze w ogóle nie są napięte. Koń w tym chodzie odpowczywa. W stępie wyciągniętym wierzchowiec stawia bardzo duże kroki, przez co jego ciało podlega charakterystycznemu wyciągnięciu.

Kolejnym i żwawszym chodem wierzchowca jest kłus. Jest chodem dwutaktowym. W chodzie tym obie nogi po przekątnej odbijają się od ziemi a pozostałe dwie są podniesione nad ziemią i tak na przemian. Rozróżniamy kłus roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. W czasie kłusa roboczego koń porusza się naturalnie bez dużego wysiłku. Z kolei w kłusie pośrednim sylwetka konia jest bardziej wydłużona. Koń rusza się szybciej niż ma to miejsce w przypadku roboczego kłusa. W kłusie zebranym szyja konia jest mocno wygięta, wykrok jest krótki a stawy pracują głębiej. Kłus wyciągnięty charakteryzuje się mocnym wyciągnięciem sylwetki wierzchowca jak również stawianiem jak najdłuższych kroków.

Galop jest chodem trzytaktowym wierzchowca. W tym chodzie istnieje etap oderwania wszystkich nóg od podłoża. Jeden skok nazywany jest foulem. Wyróżniamy galop z prawej i lewej nogi zależnie od tego, która para nóg wysuwa się do przodu jako pierwsza. Zazwyczaj wierzchowiec galopuje na nogę zgodnie z kierunkiem poruszania. Jeśli porusza się w odwrotnym kierunku niż noga, na którą galopuje to jest to tzw. kontrgalop. Rozróżnia się galop roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Galop roboczy charakteryzuje się rytmicznością, równomiernością oraz dużą równowagą konia. W czasie galopu pośredniego foule wierzchowca są rozciągnięte. Głowa oraz szyja wierzchowca jest delikatnie opuszczona. Podczas galopu wyciągniętego skoki wierzchowca są jak najbardziej wyciągnięte. Głowa wierzchowca jest spuszczona natomiast szyja wyciągnięta.

Cwał – jest odmianą galopu. Jednak jest chodem składającym się z czterech taktów. Jest to najszybszy chód konia. Prędkość w galopie waha się w okolicach 50 – 60 km/h.