Jak nie popełnić błędu podczas zakupu konia?

Stajnia na powietrzu

Duża liczba jeźdźców w pewnym okresie swojej przygody z jeździectwem zaczyna rozważać zakup własnego konia. Posiadanie własnego wierzchowca ma oczywiście wiele zalet, ale jest to zarazem przyjęcie na siebie bardzo dużego obowiązku. Poza dużą satysfakcją wynikającą z samego faktu posiadania własnego wierzchowca i możliwością nieograniczonej jazdy o każdej pasującej nam porze dnia, nie wolno zapominać, że posiadając własnego wierzchowca musimy każdego dnia znaleźć dla niego chociażby odrobinę wolnego czasu. Będziemy musieli, także nabyć sprzęt do jazdy konnej i zagwarantować naszemu koniowi odpowiednie lokum, które też do najtańszych nie należy. Jeśli jesteśmy świadomi wszystkich zobowiązań, które na siebie weźmiemy i jesteśmy w zupełności zdecydowani na kupno własnego wierzchowca musimy się do tego starannie przygotować. Przed zrealizowaniem kupna o ile sami nie mamy warunków trzeba poszukać odpowiedniego miejsca dla naszego konia w postaci stadniny. Istotne, by sprawdzić jakie są tam warunki. Zobacz czy Twój koń będzie mieć możliwość wybiegania się na zielonych pastwiskach. Sprawdź warunki jakie są w boksach i poznaj ludzi tam pracujących. Ustal najpierw wszystkie istotne sprawy dotyczące częstotliwości karmienia i możliwości podawania swoich pasz, kwestii prowadzania konia na wybieg, opieki weterynarza i kowala. Zobacz starannie ujeżdżalnie oraz teren wokół stadniny jeśli lubisz dużo jeździć w terenie. Jeśli odnajdziemy już pasującą nam stadninę możemy rozpocząć rozglądać się za koniem. Gdy będziemy poszukiwać wierzchowca z ogłoszenia koniecznie powinniśmy umówić się przed zakupem kilka razy z jego posiadaczem i dokładnie obejrzeć zachowanie oraz wyczuć charakter konia. Koniecznie na koniu musimy się najpierw przejechać. Szukając konia bierzmy pod uwagę nasze preferencje i zdolności jeździeckie. Na gruncie tego będziemy mogli sprecyzować jaki temperament wierzchowca jest dla nas najbardziej odpowiedni. Kwalifikowany weterynarz musi ocenić stan fizyczny wierzchowca. Najpewniej kupować konia, którego mogliśmy uprzednio dokładnie poznać. Jeśli oglądany przez Ciebie koń odpowiada Ci i chcesz go kupić, nie zapominaj o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży w 2 egzemplarzach. Dotychczasowy posiadacz musi dać nam komplet dokumentów wierzchowca. Najważniejszym dokumentem jest tzw. paszport konia. Dokument ten zawiera dane wymagane do identyfikacji naszego konia, jak i daty szczepień, informacje z prowadzonego leczenia, a także rodowód. Koń może również mieć dołączoną książkę zdrowia i dowód urodzenia, który jest dołączany w przypadku koni rasowych. Nabycie wierzchowca musi być zgłoszone do Okręgowego Związku Hodowców Koni, aby zapisana została w rejestrze zmiana posiadacza. Nie zapominaj, że początkowo po zakupie koń może zachowywać się inaczej w nowym miejscu. Jeśli jednak zapewnimy mu trochę troski na pewno prędzej zaaklimatyzuje się w swoim nowym środowisku.