Kupno własnego konia

Decyzja o zakupie własnego konia przychodzi często w czasie, kiedy jesteśmy mocniej zapoznani z jeździectwem oraz mamy jakieś doświadczenie w tej dziedzinie. Posiadanie własnego wierzchowca nie jest niezbędne do rozpoczęcia nauki jazdy kiedy to w czasie jazdy korzystamy z użyczonego konia. Jednakże posiadanie własnego konia daje wiele radości a przede wszystkim pozwala utworzyć głębszą więź między jeźdźcem a zwierzęciem i przez to bardziej radować się jazdą. Powinno się jednak mieć na uwadze, iż oprócz korzyści pochodzących z tego faktu posiadanie swojego wierzchowca ciągnie za sobą dużo obowiązków, a także kosztów związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, iż comiesięczny koszt utrzymania konia w mieście to koszt rzędu 1000 zł gdyż oprócz jedzenia trzeba mu dać miejsce w stadninie. Także dla swojego konia kupujemy zazwyczaj porządniejsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż dla konia użyczonego. Więc koszty ponoszone w związku z posiadaniem konia są znaczne.
Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas kupna wierzchowca?
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na stan zdrowia, wiek i temperament konia. Bezwarunkowo przed kupnem należy dokonać badania weterynaryjnego wierzchowca a także odbyć jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie zdrowia zwierzęcia, jednakże nie wszyscy sprzedający są na tyle uczciwi, że przedstawią nam rzetelne informacje. Konie zasadniczo dzieli się na 2 rodzaje. Konie zimnokrwiste i gorącokriwste. Gorącokrwiste konie posiadają lekką budowę i cechują się żywym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż wierzchowce zimnokrwiste, które to są dużo bardziej spokojne, mają masywną sylwetkę i wielką siłę. Należy określić swoje oczekiwania od wierzchowca co do jego przeznaczenia i naszych upodobań jeździeckich. Gdy poszukujemy zwierzęcia do zawodów najlepiej kupić konia gorącokrwistego o dużym temperamencie charakteryzującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy zwierzęcia do jazdy turystycznej powinno się zastanowić się nad zakupem konia z ras zimnokrwistych. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niewielkim doświadczeniu będzie kupić wierzchowca już ujeżdżonego o właściwie uformowanym charakterze mającego więcej niż 8 lat. Bardzo młody koń nie będzie tak oddany jeźdźcowi, który ma małe doświadczenie. Wzrost konia musi być dobrany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć wierzchowca najspokojniejszy będzie wykastrowany wierzchowiec. Silniej temperamentne są klacze a przede wszystkim ogiery, które są przeznaczone dla najbardziej wtajemniczonych jeźdźców.
Decydując się na zakup wierzchowca trzeba to wnikliwie przeanalizować ponieważ zwierzę nie jest przedmiotem, który można się pozbyć kiedy nam się znudzi. Posiadanie konia jest to przyjęcie na siebie obowiązku na następne 20 do trzydziestu lat. Na pewno zaczynając obcowanie z jeździectwem nie trzeba kupować własnego konia a słuszniej pożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę rozwijania swojego zainteresowania związanego z jeździectwem będziemy bardziej świadomie podejmować tak poważne decyzje. Jak już zakupimy swojego konia nie zapominajmy o tym aby zapewnić mu jak najodpowiedniejsze warunki bytowe, zadbajmy o to aby był prawidłowo żywiony, posiadał dobre schronienie a także nabywajmy tylko najlepsze artykuły jeździeckie w sprawdzonym sklepie jeździeckim. Dzięki temu będziemy się cieszyć dobrą kondycją psychiczną i fizyczną zwierzęcia przez długie lata.