Wysoka temperatura a trening.

Jazda na koniu w gorący i słoneczny dzień jest o wiele milsza niż w zimniejsze dni. Jednakże nie zastanawiamy się przeważnie jak z wysokimi temperaturami radzi sobie nasz wierzchowiec. Okazuje się, że jego ciało nie radzi sobie z wysoką temperaturą zbyt dobrze. Zwierzęta te lepiej znoszą niską temperaturę niż upały. Zbyt długie przebywanie na słońcu wraz z wysiłkiem fizycznym może zakończyć się dla niego dużym uszczerbkiem na zdrowiu. Bardzo istotną sprawą jest właściwe zadbanie o swojego konia podczas gorących dni. Bezwzględnie wierzchowiec będący na pastwisku musi posiadać ciągły dostęp do czystej wody. Dobrze jeśli ma, również miejsce zacienione, w którym będzie mógł się skryć, gdy będzie mu za ciepło. Najlepiej wypuszczać wierzchowce na pastwisko pod wieczór bądź rano kiedy temperatury nie są tak duże. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Konie ochładzają swój organizm w większości przez znaczne pocenie się. Razem z potem wydalane są z organizmu elektrolity, które odpowiadają za prawidłowe wchłanianie wody w organizmie i odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Trening w upalne dni przyśpiesza ich utratę. Niski poziom elektrolitów objawia się ogólnym spadkiem wydajności organizmu, a nawet w połączeniu z nadmiernym wysiłkiem fizycznym może doprowadzić do jego przeciążenia. Dlatego też powinniśmy uzupełniać ich poziom stosując odpowiednie suplementy diety. Ważne, by dostarczając elektrolity podawać je z dużą ilością wody. Pamiętajmy o rozważnym dozowaniu intensywności treningu naszego konia, w upalne dni wiele szybciej będzie się on męczył. Następnym zagrożeniem przed, którym musimy ochraniać naszego wierzchowca w czasie upałów jest możliwość doznania oparzeń słonecznych. Przejawiają się one miejscowym zaczerwienieniem skóry połączonym z wydzielaniem surowicy. Nigdy nie można pozostawiać naszego wierzchowca na pełnym słońcu przez dłuższy okres czasu. Może to się skończyć nawet udarem. Najbardziej delikatną częścią ciała konia jest jego głowa dlatego też na niej dochodzi najczęściej do odparzeń słonecznych. Następnym problemem pojawiającym się przy wyższych temperaturach na dworze jest spora ilość owadów, które kąsają naszego wierzchowca. Ugryzienia te mogą powodować różnego rodzaju alergie oraz uszkodzenia skóry, które mogą być dla niego bardzo bolesne. Celem ochrony możemy zastosować różne preparaty bądź odpowiednie akcesoria jeździeckie takie jak derki przeciw owadom lub nauszniki wraz z maską przeciw owadom. Nie zapominajmy, że najważniejszą sprawą przy wyższych temperaturach jest rozważne wydzielanie godzin wypasu, treningu, a także właściwe dostosowanie jego intensywności.