Żywienie koni – podstawowe informacje

Pasze dla koni, jak żywić konie?

Gdy mamy własnego wierzchowca zazwyczaj pilnujemy, aby był on bardzo zadbany. Poddajemy go starannemu czyszczeniu, kupujemy najlepszy sprzęt do jazdy konnej i nie szczędzimy czasu na jego treningi. Jednak, często zapominamy o podstawowej sprawie czyli właściwym odżywianiu. Zazwyczaj chcemy dobrze i nabywamy dobrą jakościowo paszę dla naszego podopiecznego, ale nie jest ona przeważnie dostosowana do potrzeb naszego konia albo podajemy ją w nieprawidłowy sposób lub w nieodpowiednich proporcjach. Pamiętajmy, że sprawa odżywiania jest kluczowa w zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej przez naszego wierzchowca. Niewłaściwe odżywianie prowadzić może do wielu groźnych chorób i niewłaściwego funkcjonowania jego organizmu. Wiec jak należy karmić naszego wierzchowca, by podawana pasza została przez niego jak najlepiej wchłonięta oraz żeby dostarczyć do jego organizmu wszystkie potrzebne składniki mineralne? Przede wszystkim powinniśmy dążyć do odwzorowania nawyków żywieniowych wierzchowców żyjących w naturze. Z powodu, że żołądek koni jest stosunkowo mały powinniśmy karmić naszego wierzchowca niewielkiego, ale regularnie serwowanymi porcjami paszy około 4 do 5 razu dziennie. Bezwzględnie musimy mieć świadomość jakich składników odżywczych i w jakich proporcjach nasz wierzchowiec potrzebuje. Organizm tych zwierząt w głównej mierze potrzebuje białka, soli mineralnych oraz witamin. Te jednak nie mogą być przyswojone bez udziału tłuszczów i cukrów, które dają energię do tego procesu. Bardzo ważnym składnikiem diety jest, także błonnik, który przygotowuje żołądek konia do trawienia paszy. Pasze można podzielić na treściwe oraz objętościowe. Do pasz treściwych zalicza się przede wszystkim owies i jęczmień. Należy jednak zaznaczyć, aby nie serwować owsa na pusty żołądek. Serwowane porcje muszą być również niewielkie a wpierw wierzchowiec musi przygotować swój żołądek jedząc pasze objętościowe. Do pasz objętościowych zaliczamy między innymi siano, słomę oraz trawę. Zawierają one duże ilości nierozpuszczalnych cukrów takich jak celuloza lub lignina. Cukry te w procesie fermentacyjnym w jelicie ślepym wierzchowca wolno będą wydzielać porcje energii. Ponad to w świeżej zieleninie znajduje się białko, które jest budulcem dla mięśni. Podsumowując żywienie wierzchowca powinno opierać się na serwowaniu paszy objętościowej w przybliżeniu jest to około 10 kg siana dziennie, w zależności od masy wierzchowca. Pasze treściwe muszą być podawane w niewielkich ilościach, jednakże w miarę często. Warto zaznaczyć, że zwiększanie dawki paszy objętościowej, a także zmniejszanie ilości owsa usprawnia proces trawienia, a tym samy przeciwdziała powstawaniu kolek i wrzodów. Nie zapominajmy, aby zadbać o jak najlepszą jakość podawanych pasz oraz suplementów odżywczych. Pasze powinny być dostosowywane pod względem rodzaju wykonywanej pracy przez naszego konia. Warto zapoznać się z ofertą producentów Royal Horse i TRM, którzy mają dużo rodzajów pasz i suplementów. Bardzo istotne jest również, aby wierzchowiec posiadał zawsze dostęp do czystej wody. Karmiąc swojego konia pamiętajmy, że od prawidłowego jego odżywiania w głównej mierze zależeć będzie jego stan zdrowia oraz kondycja w przyszłości, dlatego też musimy poświęcić na tą kwestię więcej uwagi i czasu.